Пулпитът е болезнено зъбно състояние, дължащо се на възпаление на пулпата на зъба. Причинява се от бактерии, които попадат в зъбната пулпа при нарушаване на твърдите тъкани на зъба. Възпалението довежда до подуване на зъбната пулпа и силна болка в зъба.
Какво представлява зъбната пулпа?
В най-вътрешната част на всеки зъб има кухина, в която се намира зъбната пулпа. Тя съдържа съединителна тъкан с кръвоносни съдове и нерви, посредством които зъбът се „храни“.
Има два вида пулпит – обратим и необратим. При обратимия пулпит възпалението е леко и зъбната пулпа може да се възстанови и запази. При необратимия пулпит, възпалението на пулпата е значително и пулпата не може да се възстанови и запази.
Необратимият пулпит може да доведе до инфекция, развиваща в канала зъба и причиняваща болка. Ако не се лекува инфекцията, може да се развие и да доведе до гангрена на пулпата.
Пулпит, развитие на пулпит
Какви са симптомите на пулпит?
Двата типа пулпит причиняват болка, като болката причинена от обратимия пулпит може да бъде лека и само по време на хранене. Болката, причинена от необратим пулпит е силна, спонтанна, и може да е бъде по всяко време на денонощието.
Други симптоми на двете форми на пулпит:
– Възпаление
– Чувствителност към горещо и студено
– Чувствителност към много сладки храни
Необратимият пулпит може да има допълнители симптоми на инфекция като:
– Повишаване на телесната температура
– Подуване на лимфните възли
– Лош дъх
– Лош вкус в устата
Какви са причините за пулпит?
При здрав зъб емайлът и дентинът предпазват пулпата от възпаление. Пулпитът се получава, когато тези защитни слоеве (емайл и дентин) се нарушат, развие се кариес, който не се лекува и позволявайки на бактериите да навлязат в пулпата и да причинят нейното подуване. Възпалената пулпа остава затворена вътре между стените на зъба, така че подуването й в затвореното пространство причинява натиск и силна болка.
Емайлът и дентинът могат да се нарушат от няколко заболявания между които са:
– Кариес, който причинява нарушаване на твърдите тъкани на зъба (емайл и дентин)
– Нараняване или травма на зъба
– Счупен (фрактуриран) зъб, който излага пулпата на външно въздействие
– Натоварване на зъбите, причинени от проблеми като бруксизъм (несъзнателно стискане на зъбите) или неправилна захапка
Какви са рисковите фактори за пулпит?
– Лоши хигиенни навици, като неизмиване на зъбите след хранене и непосещаването на зъболекар за профилактични прегледи
– Честа консумация на храни и напитки с високо съдържание на захар или такива, които причиняват зъбен кариес като рафинирани въглехидрати
– Упражняване на професия или хоби, които увеличават риска за зъбите и устата като бокс или хокей
– Хроничен бруксизъм
– Липсата на флуорирана вода
Какво да правите при болка в зъбите?
Задължително посетете зъболекар, ако усетите болка в устата или зъбите. Ранното откриване на пулпит и лечение може да ви предпази от необратим пулпит. Обратимият пулпит се лекува чрез отстраняване на кариозната зъбна маса и обтурация пломбиране на зъба. При необратим пулпит се провежда кореново лечение.
Comments (1)
Great
Comments are closed.